Anahtar Teslim Köy Evi Kaça Mal Olur?

Şehirden kaçıp sakin bir köy hayatı hayali kuruyorsanız aklınıza gelecek ilk soru “köy evinin ne kadara mal olacağıdır”. Bu konuda siz hayal kurmaya devam edin. Tatsız detaylarla biz ilgileniriz.

Şimdi sizlere anahtar teslim bir köy evinin 2021 yılında ne kadara mal olacağından bahsedeceğiz. Bu şekilde, kafanızı kurcalayan önemli soruyu net bir yanıta ulaştırmaya çalışacağız.

Hazırsanız başlayalım.

Yeşili sonuna kadar hissetmek köy evi için başlıca bir neden!

Köy evi yaptırırken sizleri karşılayacak birçok dolambaçlı yol olacak. Bu yolun başı da hangi ev türünü yaptıracağınıza karar vermek.

Betonarme mi, prefabrik mi, ahşap mı ya da taş mı? Seçenek fazla olunca karar vermeniz zorlaşabilir. Bu konuda size net bit taktik verelim: Bütçe ve hayal arasında ortak paydayı bulun!

Bütün evlerin metrekare başına yapım maliyeti farklılık gösterdiği için yapılacak köy evinin türüne göre de farklı maliyet ortaya çıkar.

Şimdi sizler için prefabrik ve betonarme ev olarak iki ayrı köy evi hesabı yapacağız. Ahşap ve taş evi de daha sonraya bırakacağız.

50 M2 Betonarme Köy Evi Kaça Mal Olur?

Köy sınırlarında yapılan betonarme inşaatların 2021 yılında metrekare başına fiyatı 1500-2500 TL arasında değişkenlik gösteriyor.

Yapacağımız hesaplamada metrekare başına yapım fiyatını 1500 TL olarak alırsak yaklaşık olarak 75.000 gibi bir maliyetle karşılaşırız. Bu hesabın içine beton, demir, hafriyat, izolasyon ve bahçe düzenlemesini de de dahil ediyoruz. Buna çatı ve işçilik maliyetini de eklersek 50 m2 tek katlı bir betonarme ev için yaklaşık olarak 115.000 TL’lik bir kaba inşaat maliyeti elde etmiş oluruz.

Kaba inşaattan sonra ince işçilik faslına dahil olan tesisat, sıva, boya, zemin kaplama işleri, dolaplar, lavabo, eviye vb. gibi kalemler için de yaklaşık olarak 40.000 TL eklenince 50 m2 tek katlı betonarme köy eviniz 155.000 TL’ye hazır olmuş olur. Bu fiyatların kullanacağınız malzemelerin kalitesine ve anlaşacağınız ustalara göre değişkenlik gösterebileceğini unutmayın tabi!

Müstakil evlerle ilgili daha çok bilgiye ulaşmak için “2021 Yılı Fiyatıyla Müstakil Ev Maliyeti ve Örnek Projeler” başlıklı yazıya uğrayabilirsiniz.

Küçük aileler için ideal bir prefabrik ev…

50 M2 Prefabrik Köy Evi Kaça Mal Our?

2021 yılı itibariyle prefabrik evlerin metrekare başına fiyatı 1300 TL ile 1600 TL arasında değişkenlik göstermekte. Şimdi biz yapacağımız hesapta m2 başına hesabı 1300 TL olarak hesaplarsak evin iskeleti için 65.000 TL ödeme yapmamız gerekir. Bu maliyete bahçe düzenlemesi, işçilik, subasman gibi ek işleri de eklediğimizde 50 m2 prefabrik köy evimiz için ince işler dışında 105.000 TL’lik bir maliyetle karşılaşırız.

ince işçilik faslına dahil olan tesisat, sıva, boya, zemin kaplama işleri, dolaplar, lavabo, eviye vb. gibi kalemler için de yaklaşık olarak 40.000 TL eklenince 50 m2 tek katlı prefabrik köy eviniz 145.000 TL’ye hazır olmuş olur.

Prefabrik evler hakkında daha çok bilgiye ihtiyacım var diyorsanız “Prefabrik Evler: A’dan Z’ye Öğrenmeniz Gereken Her Şey” başlıklı yazımıza uğramadan etmeyin!

Yorum yapın