Veranda Modelleri: Farklı Materyaller, En Çok Tercih Edilen Tasarımlar

Pergola veya veranda yaptırmak bütün geniş balkonlu veya müstakil ev sahiplerinin aklına gelmiştir. Müstakil evimizin bahçesinin bir köşesinde görmek isteyeceğimiz, sevdiklerimizle güneş veya yağmurdan korunarak konforlu vakit geçirmek isteyeceğimiz yerlerdir bahçe verandaları!

Bahar aylarına girerken açık havada verandalarında keyifli vakit geçirmeyi planlayanların aklına “veranda nasıl yapılır” ve “en güzel veranda ve pergola modelleri nerede” soruları geliyordur.

Eğer siz de villa veya müstakil bir evde oturuyorsanız söyleyeceklerimize kulak verin. Bu yazımızda değişik veranda malzemelerini detaylı olarak karşılaştıracağız. Sonra farklı veranda ve pergola modellerini tanıtıp sizlere fikir vereceğiz.

Gelin Başlayalım.

En iyi veranda modelleri aşağıdaki malzemelerden yapılabilir.

  • Ahşap Veranda
  • Demir Konstrüksiyon Veranda
  • Alüminyum Veranda

Ahşap Veranda Modelleri

Organik malzemesiyle bahçemizde uyumlu gözüken malzemelerden. Hızlı yapılması, çabuk bulunabilirliği ve pratikliği ile göze çarpıyor. Ayrıca çeşitli boya veya vernikler ile istediğiniz tonu yakalayabilirsiniz. Ama suyun yaratabileceği tahribattan korunmak için düzenli bakım şart!

Gelin farklı ahşap veranda modellerine bakalım.

Sade ve organik tasarımıyla bahçeye uyum sağlayan bir veranda!



Demir bağlantılar kullanılarak sağlamlık ve modernlik yakalanmış. Siz de ahşap verandaların görünüşünü ama demir verandaların sağlamlığını istiyorsanız böyle bir kombinasyon ilginizi çekecektir.

Verandanın altını karanlıklaştırmamak, açık hava ile bağlantısını kesmemek için böyle yalın ve modern tasarımlı bir çatı modeli düşünülebilir.

Verandanıza ferahlık ve ışıktan ödün vermeyip aynı zamanda yağmuru da kesmek istiyorsanız şeffaf pleksiglas veya cam kullanabilirsiniz.

Ahşap pergola demek her zaman ahşap rengine mahkum kalacağınız anlamına gelmiyor. Çeşitli renkler ile çeşitlendirebilirsiniz. Bu verandada sade bir tasarım ve beyaz bir zariflik yakalanmış.

Bahçe veranda modelleri

Bazıları da verandalarını bir pergola veya çardak gibi evden ayrı olarak bahçenin bir köşesini keyifli vakit geçirilebilecek veya misafir ağırlanacak farklı bir oturma ve keyif alanı olarak tasarlamayı tercih ediyor.

Verandaların üstünü kapatabileceğiniz diğer bir malzeme ise kumaş. hem yıkanabilir hem istendiği zaman kaldırılabilir. Ayrıca açık renkler veranda altını oldukça aydınlık gösterecektir. Belki yandan gelebilecek güneşi engellemek için zarif tül perdeler de sarkıtılabilir.


Bahçenizin köşesinde bir salon konforu verebilen bohem esintileri…. Sizce de çok hoş değil mi?

Gittikçe popülerleşen desenli lazer kesim levhalar verandaların çatısına tasarım dinamizmi getiriyor.

Villa Veranda Modelleri

Demir Veranda Modelleri

Demir, sağlamlığı ve ahşaba nazaran daha az bakım gerektirmesiyle öne çıkıyor. İstediğiniz RAL kodunda boyayabileceğiniz bu malzeme ile bina ile uyum sağlamak çok kolay. Demire alternatif olarak alüminyum da yaygın olarak uygulanan sistemlerden!

Daha modern yapıların öne çıktığı demir veranda modellerine yakından bakalım…

Açılır-kapanır tenteler verandalar, ferahlık ve kötü hava şartlarına karşı dayanıklılık tercih edenler için bire bir!

Demir taşıyıcılı ve ahşap çatılı olarak kurgulanmış bu tasarım, hem sağlam hem de organik görünüme sahip!

Etrafı direkler ile çevrili verandalardan sıkıldıysanız, demirin sağlamlığından yararlanarak farklı ve modern tasarımlar ortaya koyabilirsiniz. Hem güneşten korunup hem etrafınızda manzaranızı kesebilecek bir taşıyıcı kolon olmaması oldukça konforlu!

Çatınızın kaplamasını doğaya bırakmak da bir çözüm! Sarmaşıkların demir veranda çatısını kaplamasıyla çok doğal bir görünüm ortaya çıkacaktır.

Demir veranda çatısı lazer kesim ile farklı desenler ortaya çıkacak şekilde dizayn edilmiş. Bahçesinde doku ile verandayı ortaya çıkarmak isteyenler tercih etmeli.

Kapalı Veranda Modelleri

Çardak adıyla da bilinen üstü kapalı veranda modelleri oldukça tercih ediliyor. Genelde ahşap konstrüksiyon kullanılan değişik modelleri aşağıda bulabilirsiniz.

Klasik bir görünümden şaşmak istemeyenler için bire bir. Ahşabın dokusu her tasarımla uyumlu.

Kalın kolonlar ek taşıyıcı kullanılmasını azaltarak veranda etrafında ferahlık getirmiş

Yorum yapın