Ahşap Ev Modelleri: Her Zevke Uygun Tasarımlar

Bugünkü konumuz ahşap evler! Özellikle doğru malzemeye ulaşılabilen ülkelerde ahşap ev hem organik ve şık görünümüyle hem de temelden çatıya kolay bir şekilde inşa edilebilmesi ile öne çıkıyor, tercih ediliyor.

Bizim ülkemizde de müstakil ev yaptırmak ve şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyen çoğu kişi, bir noktada ahşap malzeme kullanmayı değerlendirip, şık ve zamansız görünümüyle bir ahşap ev içinde yaşama hayali kuruyor.

Ahşap ev hayalini kuranlar için de iki farklı seçenek çıkıyor ortaya: İlk seçenek, Küçük boyuttaki ahşap evlerin prefabrik ve hazır bir şekilde üretilip sadece montajının yapılması. Diğer bir seçenek de sıfırdan ahşap malzeme ile binanın oluşturulması. Bu şekilde kendi isteklerinize göre evinizi inşa edebilir, daha konforlu bir bina yapabilirsiniz. Üstelik eskiden doğru malzeme ve doğru ustaya ulaşmak o kadar kolay değilken şimdi teknolojinin de etkisiyle artık bunlar daha ulaşılabilir!

Tabi işe başlamadan önce araştırma yapmak önemli değil mi? Bu yüzden tarzınıza uyabilecek ahşap ev modelleri konusunda bir yazı yazıp size tüm dünyadan farklı modelleri sunmak istedik. Ayrıca sadece modellerle de yetinmedik. Ahşap ev modellerinin yanında ahşap ev fiyatları ve ahşap evlerin hangi iklimlere uygun olduğuna da değindik.

Siz de bu konuyu merak ediyorsanız okumaya devam edin!

http://masifev.com/

Tiny House – küçük ev akımı son yıllarda şehir curcunasından kaçıp sakinlik arayanlar arasında çok popülerler! Eğer çok genişlik ve konfor aramıyorsanız cüzi bütçeler ile şık bir görünüme ulaşmak mümkün. Ayrıca bu 25 m2 ev temele ihtiyaç duymamasıyla da ekonomik bir seçenek olarak öne çıkıyor.

http://www.kulogluahsap.com/

Beton temel, evi yükselterek hem rutubetten korur hem de ahşap konstrüksiyon elemanlarının yere daha sağlam oturmasını sağlar. Klasik sadeliğin çok güzel bir örneği olan bu evde veranda ferah bir yaşam alanı sağlamış

https://baneva.com.tr/proje-detay-assos-villa-15

Ahşap yapılarda konfordan ve lüksten ödün vermek zorunda değilsiniz. Tıpkı bu örnekteki gibi! Büyük pencereler eve modern bir tarz vermiş, ayrıca içeriye ferah bir hava katmış. Eğer güzel bir manzaraya karşı evi yapacaksanız bu tarz pencereler aklınızda bulunsun!

https://www.bakirtasahsap.com/urungoster.aspx?UrunId=14

Bu ev klasik görünüm arayanlar için bire bir. Konfor ve geniş alanlar tercih edenler için ahşap malzeme ile bir kaç katlı ev yapabilmek mümkün.

https://aniesonge.com/sanzovichnizdo-se-stavi-domov/

Bu ahşap ev modelinde, ahşapların dikey kullanımı modern dokunuş sağlamış. Ayrıca bu tarz evlerde doğayı tecrübe edebilmek için geniş balkon ve veranda olması çok önemli!

https://decoholic.org/a-dream-home-office-for-a-writer/

Küçük, bahçeyle iç içe, çağdaş mimariye örnek ve işlevsel bir model!

Ahşap evin diğer bir avantajı vernik veya boya ile farklı görünümleri kolayca elde edebiliyor olmanız. Bunun örneği olan bu evde kim yaşamak istemez ki? Doğa ile iç içe, yaşamın tam ortasında…

Ahşap Ev Fiyatları

Tabii, görünüş oldukça şık ama herkesin aklında o malum soru: Ahşap ev maliyeti ne kadar olur?

Eğer bungalov veya müştemilat tarzı içinde mutfak banyo olmayan, basit ahşap ev veya kütük ev bakıyorsanız maliyetler metrekare başına 1500 TL’den başlıyor

Ancak her şeyiyle tastamam bir ahşap ev maliyeti 2021 yılı itibariyle 3000-4000 TL arasında değişiyor. Yani kabaca 100 m2 ev yaptıracaksanız en az 300.000 TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor. Tabii ki bu maliyetler sizin taleplerinize, beklediğiniz konfora ve ev yapılacak arazinin uygunluğuna göre aşağı ve yukarı değişebilir. Projenizi bir mimara çizdirip farklı firmalardan ahşap cinsine göre teklif almanızı tavsiye ederiz. 

Ahşap Ev Hangi İklimlere Uygun?

Ahşap ev modelleri ve fiyatından bahsettik ama bir konuyu da konuşmadan geçmeyelim! Çünkü ahşap evlerin hangi iklimlere uygun olduğunu belirtmenin önemli olduğunu düşünüyoruz.

İzolasyon ve kaliteli malzeme kullanıldığı sürece ahşap ev her iklime uygun! Ancak dünyada ahşap malzemenin kolay bulunduğu, ormanın ve yağışın çok olduğu yerlerde ahşap evler daha yaygın görülür. Ülkemizde Karadeniz Bölgesinde sık kullanımı ile karşılaşmak mümkün!

Yorum yapın