Müstakil Ev Dış Cephe Modelleri

Müstakil evimizin dış cephesinin görüntüsüne karar vermek biraz zorlandığımız bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Dış cephe görünüşünün yanı sıra malzeme çeşitliliği, dayanıklılığı, izolasyon değerleri ve rutubet dayanımı gibi faktörler de işin içine girince ne yapacağımızı iyice şaşırıyoruz. Neyse ki sizler için dış cephe modellerini ve malzemelerini tanıtan kapsamlı bir yazı hazırladık. 

Siz de farklı müstakil ev dış cephe modellerini merak ediyorsanız bu yazı tam size göre!

1. Müstakil Ev Dış Cephe Boya Uygulaması

Boya uygulaması, en çok tercih edilen tip dış cephe olarak karşımıza çıkıyor. Ne zaman evinizin dış görünümünden sıkılsanız farklı bir renk ile başka bir tarz yakalamak mümkün. Ancak dış cephemizin sağlamlığı için özel silikonlu dış cephe boyası yapmak çok önemli!

Buna ne kadar dikkat etsek de hava şartları, rutubet ve güneş en sağlam boyayı bile eskitebiliyor. Böyle olunca da 5 ila 10 yılda bir rutin olarak rötuş ve evi tekrardan boyamak gerekebiliyor.

Gelin farklı müstakil ev dış cephe renklerine birlikte göz atalım.

https://www.habitatbyresene.co.nz/resene-award-winners-show-true-colour-sp

Gri tonlar dış cephede sürpriz sevmeyenler ve değişik renklerle kombin yapmayı tercih edenler için ideal bir seçim olabilir. Gri renk dış cepheler, bu evde olduğu gibi modern, sade ve huzurlu bir görünüm sunuyor.

https://www.archdaily.com/903704/buganvilla-house-ruben-muedra-estudio-de-arquitectura/5bbe8b44f197ccecbc00011a-buganvilla-house-ruben-muedra-estudio-de-arquitectura-photo?next_project=no

Dış cephede siyah kullanmak pek düşünülmez ama siyahın yanına beyaz gelince ortaya çıkan kombinasyon binaya sıra dışı ve çağdaş bir hava katar. Tıpkı bu evdeki gibi!

Toprak tonları yine sadelik ve ferahlık arayanlar için bire bir. Daha klasik bir görünüm için beyaz söveler tercih edilebilir.

2. Alüminyum Dış Cepheler

Daha önce sıklıkla ofis, avm ve rezidans gibi yapılarda karşımıza çıkan alüminyum kaplama artık müstakil evlerde de uygulanıyor. Üstelik çok farklı renk ve ahşap dokulu modeller de bulanabiliyor.

Dayanıklılığı, kolay temizlenmesi, değişik renk ve doku seçenekleriyle çok estetik dış cephelere ulaşmak mümkün. Ayrıca hızlı montajı ve izolasyon avantajı ile yeni veya eski villa veya müstakil evlere uygulanabiliyor.

Gelin bazı örneklere bakalım.

Katlardaki taş kaplamayı, aralardaki alüminyum paneller ile kombine ederek modern sade bir görüntü yakalanmış. Ahşap desenli alüminyum profillerle de cephenin uyumu tamamlanmış. Bu tarz uygulamalar hem yeni inşaatlara hem de var olan cepheleri yenilemek için uygulanabilir.

http://www.susluyapi.com/proje/kompozit-panel-cephe-kaplama/bulent-bey-villa-projesi.html

Antrasit ve ahşap renginin birlikte kullanıldığı bu cephe, modern bir görünüme kavuşmuş.

3. Siding Dış Cephe Uygulaması

Amerikan siding olarak da bilinen bu cephe tipi filmlerden aşina olduğumuz Amerikan tipi evlerin dış cephesi görünümünü arayanlar için bire bir!

Daha klasik ve zamansız, modası geçmeyen bir görünüm isteyenlerin bu malzemeye göz atmasında fayda var. Bu malzemenin güneşe dayanıklılık, yalıtım ve montaj kolaylığı gibi önemli tüm özellikleri de mevcut. Ayrıca değişik profil şekillerinde de üretilebiliyor.

https://www.bobvila.com/slideshow/these-classic-vinyl-siding-colors-deliver-curb-appeal-for-years-53375

Kombine etmesi nispeten daha kolay bir renk olan gri ile klasik ve sade bir tarz yakalamak mümkün.

4. Seramik Dış Cephe Kaplama

Son yıllarda müstakil ev dış cephelerinde lüks bir görünüm ve şık desenler arayanların başvurduğu bir seçenek olarak ortaya çıkan seramik kaplama gittikçe daha çok tercih ediliyor.

Seçilen seramiğe göre istediğiniz tarzı yakalayabileceğiniz bir çözüm olan seramikler aynı zamanda binayı nem, rutubet, güneşin etkilerinden koruyor ve yalıtım sağlıyor.

https://www.yurtbayseramik.com/stil-danismani/dis-cephe-seramik-cesitleri-nelerdir

5. Betopan Cephe

Çimento ve ağacın birleşmesinden oluşan bu malzeme hem dayanıklılığı hem de farklı dokulara sahip olması ile öne çıkıyor.

https://www.aterpanfiyatlari.com

6. Taş veya Tuğla Kaplama

Doğal ve klasik bir görünümden vazgeçmeyenlerin tercihi, doğal taş veya tuğla kaplama! Uzun yıllardır sorunsuz kullanılan bu malzemeler hala da birçok kişinin tercihi.

https://www.estliving.com/the-brick-home-of-diane-keaton/

Ülkemizde pek tercih edilmese de tuğla kaplama oldukça şık duruyor. Gerçek tuğla kullanmak istemeyenler için baskılı straforlar da mevcut.

https://www.buechelstone.com/project/fond-du-lac-tailored-blend-75-mill-creek-tailored-blend-25/

Patlatma taşların dört bir yanı çepeçevre sardığı bu örnek modern ile otantiğin harmanı!

“Müstakil Ev Dış Cephe Modelleri” üzerine bir yorum

Yorum yapın