İlham Alacağınız Villa Modelleri ve Örnek Villa Projeleri

Doğa ile iç içe bir ortamda yaşamak stressiz, sağlıklı bir hayatın anahtarı. Bu yüzden şehirde oturan birçok aile, köyünde veya şehir dışındaki arsasında karmaşadan uzak, huzurlu ve sakin bir yaşamın hayalini kuruyor. Bu hayale imkan sağlayacak müstakil ev ya da villaya kavuşmak için de gün sayıyor.

Bu yazımızda gittikçe daha çok tercih edilen müstakil ev ve villa yapımı hakkında merak edilenleri tüm detaylarıyla inceledik.

Gelin bu detaylara beraber bakalım…

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-zefirantach-2-mb5a2246ffe8aa-realizacje-5

Villa Yapım Maliyeti: Kaç Para Bir Villa?

Gelişen inşaat teknolojileriyle villa ve müstakil ev yaptırmak artık daha kolay. Tabii önce beklentilerinizle birlikte detaylı bir bütçe hazırlamak çok önemli.

Villa maliyeti ne kadar lüks istediğinize göre değişiyor. Takdir edersiniz ki kendinize ait tarlanızın köşesine yapacağınız 50 m2’lik bir villa ile dubleks lüks bir villanın maliyeti aynı olmayacaktır.

2021 yılı itibariyle, genel olarak düz bir arsaya villa veya müstakil ev yapma maliyeti metrekare başına 1500-3000 TL arasında değişiyor.

Villa ve müstakil ev yapım ana maliyet ve gider kalemleri ise aşağıdakilerden oluşuyor:

 • Arsa Masrafı
 • Proje Masrafı
 • Arsa tesviye ve hafriyat masrafı
 • Kaba İnşaat ve Çatı Masrafı
 • Sıhhi Tesisat Masrafı
 • Elektrik Tesisat Masrafı
 • Isıtma Tesisatı Masrafı
 • İnce İnşaat

Villa Örnekleri

Modern, doğa ile iç içe…

Betonarme olarak Muğla’da inşa edilen bu ev, modern görüntüsünü bir şey kaplamadan bırakılan brüt beton dokusuna ve yüksek tavanlarına borçlu! Geniş pencereleri ve balkonu ise evin iç mekanlarının doğa ile bütünleşmesinin önemli sebebi.

Sade ve huzurlu!

Suyun ve yeşilin tadını çıkaran…

Dubleks Ev Projeleri

Biraz da planlarıyla birlikte birkaç tane dubleks ev örneği sunalım!

https://www.novushomes.com.au/homes/mandalay-premium

Modern tasarımları sevenler için düz teras tasarlanan bu plan oldukça iyi bir seçenek!

Giriş ve birinci kat planı!

Geniş verandadan oturma odasına giriş- çıkışın yapıldığı bu projede alt kat açık konsept tasarlanmış. Evde yaşayanların daha çok zaman geçirebilmesini sağlayabilen giriş katta çok amaçlı bir salon, kiler, çamaşır odası ve geniş garaj bulunuyor. Üst katta 3 yatak odası, ebeveyn banyosu, teras ve işlevsel bir karşılama alanı yer alıyor.

https://www.brightonhomes.net.au/home-design/glee

Evim “şöyle kır evi tadında olsun” diyenler için ideal!

Giriş ve birinci kat planı!

193 m2’lik bu evin giriş katında iki araçlık bir garaj, arka bahçede yer alan veranda, açık konsept tasarlanan salon, mutfak ve yemek odası yer alıyor. Bunların yanında giriş katta kiler, çamaşır odası ve çok amaçlı eğlence odası da bulunuyor. Üst kattaki planda ise geniş yatak odasının dışında 3 ayrı oda daha bulunuyor.

https://www.houseplans.com/plan/924-square-feet-2-bedroom-2-bathroom-0-garage-contemporary-40607

Hem çatı hem de teras sevenler için modern ile otantik esintileri buluşturan bir tasarım.

Giriş ve birinci kat planı!

Üç farklı dış cephe ile zenginleştirilmiş bu projede, alt kat yaşam alanı olarak tasarlanmış. Geniş terasın yer aldığı üst kat da daha çok açık havanın tadını çıkarmak için!

Daha çok örnek proje görmek istiyorsanız sizi şöyle alalım…

İkiz veya Tek Villa Yaptırmak

Yaptırmışken ikiz villa yaptırmak aklınızın bir ucundan geçiyordur. Çünkü kim sevdikleriyle beraber komşu olmak istemez ki? Ama buna karar vermeden önce iyi bir değerlendirme yapmak gerekir.

Birçok aile akrabalarıyla veya çocuklarıyla beraber oturmak için ikiz villa yaptırmayı tercih ediyor. Ayrıca yapılan ikiz villanın maliyeti 2 adet ayrı bina yapmaktan da daha az!

Bu aşamada önemli olan konu, ikiz villada komşu olacağınız kişinin iyi anlaştığınız biri olmasıdır. Yarın bir gün elden çıkarmak söz konusu olduğunda evin ayrı girişlerinin ve ayrı bahçe kullanımlarının olması evin satılmasını kolaylaştıracak, diğer evde kalan kişiyi de rahatsız etmeyecektir.

Villa Ruhsatı Nasıl Alınır?

İmar Kanununa göre var olan binanızda ev içinde evin dışını etkilemeyecek işler için ruhsat ve izin almak zorunda değilsiniz. Ama sıfırdan ev yapmaya başladığınız da uymanız gereken prosedürler var. Bu prosedürler de ana başlıklarıyla aşağıdaki gibidir:

 • Tapu Sicil ve Kadastro Müdürlüğü’nden tapu, aplikasyon krokisi ve harita plan örneği alınması,
 • Belediyeden imar durumunu öğrenmek,
 • Proje hazırlatmak,
 • Projeleri yapı denetim firmasına onaylatmak,
 • Belediyeye gerekli harçları yatırmak,
 • Ruhsatın edinilmesi.

Eğer arsanız köy veya orman statüsündeyse farklı belge ve prosedürler olabileceğini de unutmamak lazım!

“İlham Alacağınız Villa Modelleri ve Örnek Villa Projeleri” üzerine bir yorum

Yorum yapın