Merak Edilen Sorular: Villa Yapım Maliyeti Nedir?

Şehirde oturan birçok aile, köyünde veya şehir dışındaki arsasında, karmaşadan uzak, huzurlu ve sakin bir yaşam imkanı veren müstakil ev veya villalar da yaşamak istiyor. Gelişen inşaat teknolojileriyle villa ve müstakil ev yaptırmak için de artık çok zengin olmanıza gerek yok. Birçok okuyucumuz hayallerindeki eve kavuşmak için bu soruyu soruyor: Villa yapım maliyeti nedir?

Bu yazımızda sizlere detaylı bir şekilde bütün karşılaşabileceğiniz gider kalemlerini anlatacağız.

Gelin villa ve müstakil ev yapım maliyeti ve giderleri nedir daha yakından bakıp bütçenizi daha detaylı hesaplayalım.

2021 yılı itibariyle, genel olarak düz bir arsaya villa veya müstakil ev yapma maliyeti metrekare başına 1500-3000 TL arasında değişiyor.

Proje Masrafları

Her villanın yapımına başlarken bir proje yapılması ve bu proje ile ruhsat alınması gerekmektedir. Villa için proje giderleri 2021 yılı itibariyle yaklaşık 100m2’lik bir villa için 20-25 bin TL civarında tutmaktadır.

Ruhsatsız yapılan inşaatlar kaçak ve imar kanununa aykırı kabul edileceğinden, ciddi cezalara maruz kalma ihtimalinizin olduğunu hatırlatmakta fayda var!

Arsa Tesviye Hafriyat Maliyeti

Arsanız düz ise oldukça şanslısınız. Temel yapacağınız yeri otlardan temizleyip projenize göre temele başlayabilirsiniz. Eğer şansınız varsa toprağın üstündeki 30 cm’lik verimli kısmı ayırıp sıkışabilen stabilize malzeme koyduktan sonra iş makinası veya silindir geçirilerek sağlamlaştırmak evin temelinin sağlam oturmasını sağlayacaktır. 

Eğimli bir arsaya villa yapmanın kendine ait zorlukları var. Öncelikle evi oturacağınız düz bir zemin elde etmek için ya eğimli arsaya dolgu yapmanız ya da eğimin içine doğru kazmanız gerekecektir. Her iki durumda da hafriyat ve istinat duvar masrafı çıkabileceğini unutmayalım.

Villa inşaat hafriyatı için makine kiralama masrafı 2021 yılı itibariyle saatlik olarak 150-200 TL arasında değişmektedir. Yapacağınız yere göre götürü veya saatlik çalışma olarak anlaşabilirsiniz. 

Kaba İnşaat Masrafları

Buna karar verebilmek için önce villa inşaatının hangi malzeme ile yapılacağını karar vermeniz gerekiyor. Peki villa inşaat malzemeleri neler?

 • Briket, Tuğla
 • Betonarme
 • Prefabrik
 • Çelik Konstrüksiyon
 • Ahşap
 • Taş 

Ülkemizde en çok yapılan yığma tuğla ve betonarme olarak öne çıkıyor. Unutmayalım ki seçeceğiniz inşaat tipine göre masraflar geniş bir skalada değişecektir. M2 fiyatları sadece kaba inşaat olarak yığma tuğla (briket) 170 TL, Betonarme 410 TL, çelik karkas için de 500 TL civarı olacaktır. 

Unutmayalım ki inşaat yapacağınız yerin merkeziliği, rekabet eden farklı firmaların varlığı ve sizin beklentileriniz bütçenin farklılaşmasında rol oynayabilir. Hangisini yapacağınızı değerlendirirken farklı firma veya ustalardan fiyat almayı unutmayın!

Sıhhi Tesisat Masrafları

Sıhhi tesisat bütün temiz ve pis su borulama işlerini kapsar. Villa su tesisatı ev içindeki masraflar 100 M2 bir ev için işçilik olarak 2000 TL civarında tutacaktır. Malzeme olarak ise yapılacak olan işin kapsamı ve toplam metraj önemlidir. Sadece banyo ve mutfak boru masrafı 1500 TL-2000 Tl civarında tutacaktır. Eğer odalarda kalorifer peteklerine boru çekilecekse masraf artacaktır. 

Yine her zaman proje üstünden metraj çıkartılıp işçilik ve malzeme için ayrı ayrı fiyat almanız daha iyi olacaktır.

Villa ve müstakil evlerde kanalizasyona pis su bağlantısı veya ev önünden suyun eve kadar getirilmesi hafriyat masrafı doğurabilir. Bunu ustanızla konuşmakta fayda var.

Elektrik Tesisat Masrafları

Müstakil bir evin evin elektrik tesisat masrafı aynı büyüklükteki apartman dairesinin masrafından her zaman daha fazla olacaktır. 

100 M2 bir villanın elektrik tesisat işçilik masrafı 1500-2000 TL arasında değişir. 

Bu konuda malzemeleri projeden belirleyip çeşitli firmalardan teklif almanız, usta ile sadece işçilik üzerinden anlaşmanız size fiyat avantajı sağlayacaktır. 

Isıtma Tesisatı Masrafları

Bu konuya karar vermeden önce tesisat tipine karar vermeniz gerekiyor. Peki villa ısıtma tipleri neler ?

 • Merkezi doğalgaz Isıtıcı
 • Merkezi elektrikli Isıtıcı
 • Odun veya kömür sobası
 • LPG’li ısıtıcı
 • Sıvı yakıtlı (fuel-oil) ısıtıcı

Vereceğiniz karara göre alacağınız ünite ve çeşitli tesisat ekipmanları değişecektir. Kararı inşaat aşamasında vermek sizi bir çok kırma dökme işinden kurtaracaktır. 

İnce İnşaat

En çok fiyat farklılığı bu kalemde olabilir, beklentilerinize ve bütçenize göre fiyatlar oldukça değişecektir. Örneğin; iyi bir yerli seramiği 30 TL’den başlayan fiyatlarla tedarik edebilirsiniz, aynı seramik ithal olduğunda fiyatlar 30 Euro’dan başlayacaktır. 

Bu yüzden, toplam bütçenizin %40’ını ince inşaata ayırmalısınız. İnce inşaat aşamasında karşılayacak gider kalemleri şu şekilde:

 • Sıva m2 işçilik ,
 • Seramik fiyat,
 • Seramik döşeme m2 işçilik,
 • Alçı m2 işçilik,
 • Boya m2 işçilik,
 • Laminat parke fiyat.

Kullanılan malzemeler ve m2 planına göre birbirinden farklı maliyetlerin çıkması mümkün. Bu konuda alternatif projelere ihtiyaç duyuyorsanız “villa modelleri” başlıklı yazımızdan yararlanmanızı öneririz.

Villa yaptırmış olanlar merak ediyoruz da, sizin villanız veya müstakil eviniz ne kadara mal oldu? 

Yorum yapın