Merak Edilen Sorular: Taş Ev Nasıl Yapılır?

Her çağda, dünyanın her yerinde insanların barınma ihtiyacını doğal bir şekilde oluşturmasını sağlayan bir materyal taş. Gerek kuvvetli yalıtım özelliği, dayanıklılığı ve estetik duruşuyla ülkemizde de sıkça tercih ediliyor. 

Bu yazımızda “taş ev nasıl yapılır” sorusunu bütün detayları ve dikkat edilmesi gerek püf noktaları ile ele alacağız.

Taş ev nasıl yapılır sorusunu detaylandırmak için aşağıdaki başlıklara teker teker bakacapız:

  1. Proje Yapımı,
  2. Taş ev türüne karar verilmesi,
  3. Temel yapılması,
  4. Duvarların Örülmesi,
  5. Çatı Yapımı,
  6. Elektrik, Su, Isıtma Tesisatı,
  7. İnce İnşaat.

Hadi başlayalım.

http://www.botanikkoy.com/ev-tipleri.html

Taş Ev Maliyeti

Taş ev maliyetleri çok geniş bir aralıkta seyredebilir. Burada önemli olan beklediğiniz işçilik kalitesidir. Herhangi bir taş duvar ustasının yapacağı taş evin görünümü, kalitesi ve sağlamlığı sizin beklentilerinizi karşılamayabilir. Bu yüzden referansları olan, yaptıklarını beğendiğiniz usta veya firmalar ile çalışmalısınız.

Taş ev ne kadara mal olur sorusunun cevabı 2021 itibariyle taş ev metrekare başına 1500 ile 2500 arasında değişmektedir. Yani 100 m2’lik bir taş ev maliyeti en az 150.000 TL olacaktır.

http://www.botanikkoy.com/ev-tipleri.html

Taş Ev Tipleri (türleri)

Taş ev tipleri aşağıdaki gibidir.

  • Kesme taş evler
  • Kırma taş evler
  • Taş kaplama betonarme evler

Kesme taş evler, ülkemizde daha çok Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde görülen etrafı tuğla gibi düzgün şekilli bir taş türünden yapılan evlerdir. Mermer veya taş ocağında tek bir boyutta kesilip yapılacak yere nakledilir. Bütün taşların yüzeyi ve boyutu aynıdır. Diğer taş ev işçiliklerine göre daha az maliyetli ve görece olarak çok maharetli usta gerektirmeyen bir tür taş evdir.

Kırma taş evler ise daha çok Ege ve Akdeniz’e sınırı olan bütün ülkelerde gördüğümüz türdeki taş evlerdir. Taşlar yapılacak evin yakınına getirilir ve usta her taşı gerektiğinde kırarak ve yontarak evin duvarlarını oluşturur. Burada önemli olan taşların estetik dizilimi, yüzeyi ve boyutu benzer taşların kullanılmasıdır. Bu noktada ustanın mahareti daha çok ortaya çıkacaktır. 

Taş ev görüntüsü isteyen ama aynı zamanda betonarme evin maliyet ve pratikliğini tercih edenler son yıllarda betonarme evlerini taş ile kaplatmaktadır. Bu şekilde çevre ile uyumlu doğal bir görünüş daha kolay bir şekilde elde ediliyor. Bunu da pratik bir çözüm olarak düşünebilirsiniz!

http://www.botanikkoy.com/ev-tipleri.html

Taş Ev Temeli Yapımı

Gelelim ev yapılacak yerin hazırlanmasına! Modern inşaat makinaları yokken, daha geleneksel yöntemlerde bu aşama için yapılacak çok fazla şey yoktu. Ama temelinizin sağlam olması hem rutubet hem de binanızın sağlamlığı açısından çok önemli. Yer seviyesinden bir kaç basamak yüksekte, iyi sıkıştırılmış bir toprağa yapılacak temel binanızın çok da sağlam olmasını sağlayacaktır. 

Taş Ev Duvarların Örülmesi

Bu aşama taş ev yapımının en önemli safhalarından biri. Ustanızın hassas bir şekilde ve incelikle her taşı işlemesi gerekiyor. Ancak dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var!

Mesela taşlar arası kullanılan harcın dışarıdan görülmesi, taşları lekelemesi kötü bir görünüme yol açabilir. Aynı şekilde tesisat ve elektrik için gerekli boşlukların önceden bırakılması gerekebilir.

Ayrıca unutulmaması gereken diğer bir konu ise, kat çıkma durumunuzda duvar kalınlıklarının çok daha fazla olacağı ve iç metrekareden fedakarlık edilme durumudur.

https://www.pufikhomes.com/en/2017/07/uyutnyiy-derevenskiy-dom-v-ispanii/

Çatı Yapımı

Artık duvarlar örüldüğüne göre taş evin üstünü kapamaya geldi sıra! Bu noktada sizi iki seçim bekliyor: Klasik ahşap tip veya metal konstrüksiyon.

İkisinin de üzeri kiremit kaplanabilir. Küçük bir tavsiye: Alaturka kiremit, taş evlerde daha güzel duruyor!

Ahşap kullanımı daha çok bakım gerektirebilir ama daha estetik bir görünüm sunuyor. Büyük kesitli metal profiller hem sağlamlığı hem de daha az bakım ihtiyacı duyuyor. Neyi seçeceğiniz zevkinize ve bütçenizin durumuna kalmış.

Elle Decor

Elektrik, Su, Isıtma Tesisatı

Duvar tamam, çatı tamam sıra tesisat işlemlerinde. Projenize göre tesisatın çekilmesi ile beraber taş evinizin yaşamaya hazır hale geleceğini söyleyebiliriz. 

İnce İnşaat

Bu aşamada birçok karar size kalmış. Duvarları doğal görüntüsü ile bırakabilir veya boyayabilirsiniz. Islak zeminleri seramik kaplayabilirsiniz.

Yaşam alanlarının masif ahşap parke ile kaplanması taş evin atmosferiyle daha uyumlu olacaktır. Bu aşamada en önemli şey doğal malzemelerin tercih edilmesiyle taş evin bütünlüğüyle daha uygun bir atmosfere sahip olmasıdır. 

“Merak Edilen Sorular: Taş Ev Nasıl Yapılır?” üzerine bir yorum

Yorum yapın