Müstakil Ev Yapımı: Karşılaşılan Zorluklar ve Çözümleri

Müstakil ev ruhsatı nasıl alınır? İnşaata en hızlı şekilde nasıl başlanır? Ustalarla anlaşırken nelere dikkat edilir? Zihniniz, bu ve bunun türevi olan sorularla dolup taşıyorsa gözlerinizi ayırmadan okumaya devam edin lütfen!

https://cdn1.archon.pl/galleries/0/2/2069/39150/Dom_w_kokoryczkach_G2_000.jpg

Müstakil ev sahibi olmaya karar verdiğinizde sizi sırasıyla bekleyen süreçleri şu şekilde özetleyebiliriz:

 • İmar belgesi alma,
 • İnşaat nizamına uygunluk,
 • Mimari proje belirleme,
 • Müteahhitlik belgesi alma,
 • Ustalarla anlaşma,
 • Kaba inşaat işleri,
 • İnce işler,
 • İskan alma.

İmara Uygunluk- İmar Durum Belgesi Alma

Müstakil ev sahibi olmak için öncelikle bir arsanızın olması gerekiyor. Arsanızın imara uygun olduğunu gösteren bir belgeyi alarak işe başlıyorsunuz. İmar belgesi şehir merkezlerinde belediyeden, köy sınırlarına dahil olan yerlerde de İl Özel İdare’den alınıyor. Bu belgeyi alırken ödemeniz gereken fiyat 500 TL’den başlıyor 2000 TL’ye kadar uzanıyor. Aralığın bu kadar geniş olmasının nedeni yerel yönetmeliklerin ve uygulanış biçimlerinin farklılık göstermesi!

İnşaat Nizamını Belirleme

Başlıkta inşaat nizamını belirleme diyoruz ama bu nizamı siz belirleyemiyorsunuz. Bu tamamen arsanızın bağlı olduğu İmar Yönetmeliği’nin ön gördüğü koşullara göre işliyor. Arsanıza verilen imar durum belgesinde, arsanızda nasıl bir yapı uygulayabileceğinize dair bilgiler yer alıyor. Mesela evinizin en fazla kat katlı olacağı, yola yakınlığı, bitişik ya da ayrık nizama göre yapılması gibi detaylar bu şekilde belirleniyor.

Bunu örneklendirmek gerekirse, diyelim ki aldığınız arsada bitişik nizama göre yapı izni var. Bu demek oluyor ki yan parselde yapılacak bir evin duvarı sizin eve bitişik olabilir. Ya da ayrık nizamlı bir imar durumu varsa yan parselle aranızda bırakılacak mesafenin dışına çıkılmaması gerekir.

Taktik: Yeni arsa alacak biriyseniz arsanın imar durumundaki nizama çok dikkat etmeniz gerekir. Aksi halde istediğiniz gibi bir eve engel oluşacak birçok şeyle karşılaşabilirsiniz. Hali hazırda arsa sahibiyseniz de yerel bir mimarla anlaştığınız takdirde işlerinizi daha kolay hale getirebilirsiniz.

Mimari Proje Oluşturma

Mimari proje aşaması artık evin nasıl olacağına karar verdikten sonra işin kağıt üzerine dökülme safhası! Bu aşamada işin içine doğrudan bir mimar giriyor. Mimar sizin için elektrik projesi, statik proje, proje çizimi , mekanik tesisat proje çizimi, zemin etüt raporu gibi işlemleri halledip yapı ruhsatı için onaylatmaya başlıyor. Size bu süreçte düşen, mimarla sürekli iletişim halinde olmak.

Taktik: Projenizi belirledikten sonra yapı ruhsatınız çıkıncaya kadar inşaatınız için lazım olacak demir ve beton miktarını belirleyip erkenden alın. Çünkü beton ve demir fiyatları döviz bazlı hareket ettiği için kısa süre içerisinde fiyat farkı oluşturabiliyor.

Geçici Müteahhitlik Belgesi Alma

Evinizin inşaatına başlamadan önce Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri tarafından geçici müteahhitlik belgesi alıyorsunuz. Bu belgeyi almak için gerekli evrakları hazırlayıp 850-1000 TL arasında bir ödeme yapıyorsunuz. Geçici müteahhitlik belgesi için istenen belgelere her şehrin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’nden ulaşabiliyorsunuz. Örneğin, Muğla’da bir ev yapacaksanız geçici müteahhitlik belgelerine şuradan erişebiliyorsunuz.

Taktik: Arsa sizin adınıza değilse noterden müteahhit vekaleti almayı unutmayın.

Ustalarla Anlaşma

Müstakil ev yapımında önemli olan fasılların başında usta belirleme geliyor. Çünkü iyi işçilik çıkaracak bir usta ömür boyu “ohh” çektirecekken kötü işçilik de “ahh”lara neden olacak.

Evinizi yapacak usta-ustalarla anlaşırken en küçük detaylara kadar her şeyi belirterek hareket edin ve sözleşmesiz iş yapmayın. Yapacağınız sözleşmeye de tüm ayrıntıları dahil edin.

Taktik: Ev yapım aşamasında mimar ya da ustalara paranın tamamının ilk etapta ödemeyin. Ödeme yaparken malzeme ve giderler için bir kısım ödeme yapın. Diğer kısımları da iş yarısında ve tamamında olacak şekilde ödeyin.

Kaba İnşaat İşleri

İnşaat ruhsatı almak için kanal kot tutanağı, katılım payı, şantiye elektrik ve su aboneliklerinin yapılması gerekiyor. Bunun dışında inşaatınızda kaç işçi çalıştıracaksanız onların sigortasını yapmanız da diğer bir zorunluluk!

İnşaata başladıktan sonra işi genel olarak takip etmeniz sizin yararınıza olur. Çünkü kolon ve kiriş birleşim noktaları, beton fazlalıkları ya da kablo yerleşimi gibi noktalarda yapılan hataların sonradan telafisi oldukça zor oluyor. Bir de şunu unutmayın! Rötuş için gelen usta genellikle daha fazla yevmiye istiyor.

Taktik: Evde kullanılan her malzemeyi sürekli sorun ve kontrol edin. Uzaktan işleri kontrol etmeye çalışan biriyseniz de teknolojinin nimetlerinden yararlanıp süreci görsel olarak kayıt altına alacak birinden yardım isteyin. Çünkü kullanılan tuğla vb. gibi malzemeler kaliteden kaliteye farklılık gösterebilir ve sizin istediğiniz dışında bir şeyler kullanılabilir. Ayrıca inşaata gidecek tuğla miktarı gibi faktörleri de iyi bir şekilde analiz edin. Daha sonra malzeme eksik kaldığında gelecek yeni parçalar için ayrı nakliye ücreti ödemek zorunda kalmayın.

İnce İşçilikler

İnce işçilikte sıva, boya, zemin kaplama ve dolapların yerleşimi gibi aşamalar bulunuyor. Kaba inşaat bittikten sonra sıvaya geçildiğinde elektrik ve su gibi tesisat işlerinin halledildiğinden emin olmalısınız.

İnce işçilik sürecinde laminat parkelerin en son yerleştirilmesi, kullanılan malzemenin aşınmasının önüne geçeceği için iyi bir karar olacaktır.

Taktik: İnşaat başlangıcı ve bitişi arasında en az 3 ay gibi bir süre geçer. Bu yüzden eğer uygun yeriniz varsa klozet, duşakabin, çelik kapı vb. malzemeleri önceden alın. Bu şekilde o malzemelerin fiyatları artsa da siz etkilenmezsiniz.

İskan Alma

Evettt! Zorlu bir süreci geride bıraktınız ve sıra geldi iskana! İskan almak için her belediye tarafından belirlenen belgeleri öncelikle hazırlıyorsunuz ve sonrasında belediyeye başvuruda bulunuyorsunuz. Bu belgeler genel olarak şu şekilde oluyor:

 • Arsa tapu aslı ve fotokopisi,
 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
 • İnşaat ruhsat aslı ve fotokopisi (su basman/temel vizeli imzalı-son hali),
 • Maliyeye 2.nolu harç makbuzu ve beyannamesi,
 • SGK ilişik yok belgesi (SGK’dan onaylı),
 • Mimar teknik raporu (uygundur),
 • Enerji kimlik belgesi (mimarınız çıkartıyor),
 • Türk Telekom onayı(hat var, adreste altyapı var)
 • Kanal ruhsatnamesi (büyükşehirden)
 • Bina 4 cepheden fotoğraf.

Müstakil ev yapımındaki her aşamayı detaylarıyla birlikte, yeni ev yaptırmış birinden öğrenmek istiyorsanız şurayı ziyaret edebilirsiniz.

“Müstakil Ev Yapımı: Karşılaşılan Zorluklar ve Çözümleri” üzerine bir yorum

Yorum yapın