Müstakil Ev İçin Arsa Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Müstakil ev sahibi olmak için öncelikle arsa sahibi olmanız gerekir. Bu noktada hali hazırda arsası olanlar şanslı grupta yer alır. Çünkü en azından arsa maliyetinden yırtmışlardır.

Biz bu yazımızda ikinci grupta yer alan kişilere odaklanacağız. Arsası olmayıp da müstakil ev yapma isteğinde olanlarla konuşacağız: Müstakil ev sahibi olmak için arsa satın almaya girişenlerin dikkat etmesi gereken kriterlerden bahsedeceğiz.

Siz de bu grupta yer alanlardansanız bizi dikkatlice takip edin.

https://cdn1.archon.pl/galleries/0/2/2054/38772/Willa_Eliza_4_G2_001.jpg

Arsayı hangi amaçla aldığınızı iyice belirtin!

Arsa satın almadan önce ilk olarak arsayı hangi amaçla alacağınızı belirlemeniz gerekir. Bazıları arsayı yatırım amaçlı aldığı için her arsa satışında konuta uygunluk şartı olmuyor. Bu yüzden, eğer siz ev yapmak için arsa alacaksanız alacağınız yerin tapu isminde arsa yazmasına ve konut yapımına uygun olmasına dikkat edin.

İmar durumuna dikkat edin!

Dikkat edeceğiniz bir diğer şey, arsanın imar durumuna uygun olmasıdır. Bu aşamada yapacağınız evin planı, kaç katlı olacağı, bahçe düzeni, komşulara ve yola uzaklığı gibi kriterlerin de net olması gerekir. Çünkü her arsanın ayrı inşaat nizamı vardır. Bu yüzden sizin kafanıza uygun ev ile ilgili arsanın inşaat nizamı uygunluk göstermediğinde kötü sonuçlarla karşılaşırsınız.

Dolandırılmamak için her bilgiyi resmi makamdan teyit ettirin!

Arsa satın alırken dolandırılmamak için arsayı alacağınız kişiden her bilgiyi alıp belediyeden teyit ettirmeniz gerekir. Aksi halde art niyetli kişilerin hileleriyle karşılaşabilirsiniz.

Arsanın sınırları ve kullanımı hakkında detaylı bilgiler alın!

Aldığınız arsanın konut ve bahçe olarak belirlenmiş kısımlarına da dikkat etmelisiniz. Çünkü hayalinizdeki ev için düşündüğünüz alan aldığınız arsada bahçeye dahil olabilir.

Mümkün olduğunca eğimli arsadan kaçının!

Eğimli arsaya ev yapmak daha zordur. Bu yüzden arsa alırken düz bir arsa önceliğiniz olsun!

Arsayı aldım şimdi ne yapmalıyım diye merak ediyorsanız “Müstakil Ev Yapımı: Karşılaşılan Zorluklar ve Çözümleri” başlıklı yazımıza uğramadan işe başlamayın.

Yorum yapın