Doğa Dostu Ekolojik Ev Modelleri ve Detaylı Bilgiler

Ekosistemin zarar gördüğüne dair sayısız araştırma ile karşılaştığımız bir dönemdeyiz. Bu yüzden artık doğaya daha az zarar verecek şeylere yönelmemiz hiç de fena olmaz!

İşte tam da bu yüzden sizlere ekolojik evlerden bahsetmek istiyoruz. Bu evlerin tam olarak ne olduğunu, tasarım süreçlerini, ekolojik ev maliyetini ve alternatif ekolojik ev modellerini detaylı şekilde anlatalım diyoruz.

Siz de bizimle aynı fikirdeyseniz okumaya devam!!!

https://www.archdaily.com/

Nedir Bu Ekolojik Ev?

Ekolojik ev, çevreyi bozmak yerine iyileştirmeyi aklına koyan evdir. Bu tip evlerde sürdürülebilirlik, az enerji tüketimi ve geri dönüşüm olmazsa olmaz kriterlerden.

Ekolojik evin üretim sürecinden günlük kullanıma kadar geçen her süreçte karbon ayak izinin sınırlandırılması önemsenir. Çevreye daha az zarar veren materyaller, kaynağını doğadan alan ve çevreye katkı sunan bir döngü kurularak yaşam sağlanır.

Bu tip evlerde güneşten optimum miktarda yararlanmak için güneş panelleri kullanılır. Bu sayede sıcak su ve ısınma ihtiyacı karşılanabilir. Bunun dışında su tasarrufu sağlamak için yağmur suyu tanklarından destek alınır. Banyo suyu arındırılarak bahçede ya da araba yıkma gibi işlemlerde bu sudan faydalanılır.

Thespruce.com

Ekolojik Ev Nasıl Yapılır?

Ekolojik evinizi tasarlamadan önce tam olarak nasıl bir ev istediğinize karar vermelisiniz. Bu noktada tamamen atık maddelerden üretilmiş bir ev mi size hitap eder? Yoksa doğaya geri dönüşüm sağlayacak teknoloji destekli materyallerle oluşturulmuş bir ev mi?

İsterseniz ekolojik evin tasarımında taş, mermer ya da ahşap gibi organik materyalleri kullanarak estetik açıdan zengin ama sağlıklı evler inşa edebilirsiniz. Bu tip bir evse istediğiniz, teknolojiden de destek alarak ısınma, su ve daha az karbon izi için gerekli her şeyi oluşturabilirsiniz.

Ama tercihiniz tamamen atık maddelerden oluşmuş bir ev de olabilir. Doğaya atık olarak sunulan plastik, cam ve natürel atıklardan yararlanarak istediğiniz çevre dostu eve ulaşabilirsiniz. Tıpkı bu örnekte olduğu gibi:

Listelist.com

İngiltere’de inşa edilen bu evin yapımında diş fırçaları, halılar, lastikler ve kahve bardakları gibi atık maddeler kullanılmış.

Ekolojik Evin Avantajları

Ekolojik evlerin tasarımı nasıl olursa olsun genel olarak avantajları şu şekilde:

 • Yüksek düzeyde yalıtım,
 • Yüksek düzeyde hava geçirmezlik,
 • Gün ışığından maksimum yararlanma,
 • Büyük çift veya üç camlı pencereler,
 • Pasif güneş yönü – ışık ve ısı için güneye yönelik cam ve ısı kaybını azaltmak için minimum kuzeye bakan cam,
 • Güneş ısısını absorbe eden termal kütle,
 • Aşırı ısınmayı yönetmek için brise soleil, derin çıkıntılar ve diğer özellikler,
 • Isınma ve sıcak su için yenilenebilir kaynak tüketimi ( güneş panelleri , ısı pompası veya biyokütle gibi)
 • Isı geri kazanımlı bir havalandırma sistemi kullanarak sağlıklı bir ortamda yaşama,
 • Solar PV ve solar termal gibi yenilenebilir enerji sistemleri,
 • Doğal malzemeler ve plastikten kaçınma,
 • Yağmur suyu toplama ve gri su toplama,
 • Şebeke dışında yaşamak.
Thespruce.com

Ekolojik Ev Maliyeti Nedir?

Ekolojik ev fiyatı hayalinizdeki eve göre oldukça değişen bir şey. Neden mi? Çünkü yapmak istediğiniz eko ev tamamen atıklardan oluşan bir ev olabilir. Ya da taş, ahşap ve saman gibi natürel materyalleri tercih edebilirsiniz. Veyahut sürdürülebilir teknolojilerden yararlanarak daha maliyetli bir eve de ulaşabilirsiniz.

Kısaca özetlemek gerekirse, ekolojik ev maliyeti evin tipine, kullanılan malzemeye ve yararlanılacak kaynaklara göre oldukça değişken bir seyir içinde. Ortalama bir fiyat vermek gerekirse ekolojik bir evin metrekare başına yapım fiyatının minimum 2000 TL olabileceğini söyleyebiliriz.

Sizlere İlham Verecek Ekolojik Ev Modelleri

Ekolojik evlere dair gerekli birçok bilgiyi sunduğumuza göre sıra size ilham verecek modellerde!

https://www.homebuilding.co.uk/ Richard Chives

İrlanda’da modifiye şekilde üretilen bu ev, dış cephesinde organik ahşap görünümünü tercih etmiş. Sürdürülebilir teknolojiyle donatılan evde ısı geri kazanımlı havalandırma sistemi, paneller ve kanalizasyon suyunu arıtma sistemi kullanılmış.

https://www.homebuilding.co.uk/ David Barbour

İngiltere’de ev sahipleri tarafından inşa edilen bu ev, tamamen doğala ve doğala adanmış. İzolasyonlu beton bloklar kullanılarak inşa edilen evde, güneye bakan çatı camları vasıtasıyla ısıdan tasarruf edilmiş. Doğru yalıtım malzemelerinin kullanılması koca evin tek bir odun sobasıyla ısınmasını sağlamış.

https://www.homebuilding.co.uk/ Tony Cooke

Geleneksel kır ev tipinde inşa edilen bu evin dış cephesinde tamamen natürel materyaller en yalın halleriyle yer almış. Evin çatısında yer alan güneş panelleri ısınma ve sıcak su ihtiyacını karşılamış. Isı geri kazanımlı MVHR sistemlı havalandırma sayesinde evin tamamı hem fresh kalmış hem de sadece iki odun sobası ile koca ev ısıtılabilmiş. Evin her cephesinde yer alan büyük camlar da yine ısı yalıtımına katkı sağladığı gibi elektrikte de tasarruf sağlamış.

https://www.homebuilding.co.uk/ Alistair Nicholls

Bir ahır eve dönüşür mü? İşte size yanıtı! Ev sahiplerinin ahırı eve dönüştürme istekleri doğrultusunda ahır içine ahşap çerçeve oluşturulmuş. Bu da ev içinde ev görünümü yaratmış.

Ahırın çamur zemini kazıldıktan sonra ısı yalıtım levhaları (celotex) ile bütün zemin kaplanmış. Duvarlara mineral yün ile yalıtım yapılmış ve bütün pencereler üç camlı seçilmiş. Isıtma olarak da yerden ısınmaya dayalı hava kaynaklı ısı pompaları ve ısı geri kazanımlı havalandırma sisteminden yararlanılmış. Araziye dikilen 1.000 ağacın ise biyokütle yakıt sağlaması amaçlanmış.

https://www.homebuilding.co.uk/ James French

Mimar ev sahipleri sıfır karbonlu olan bu evlerini inşa ederken geleneksel inşa yöntemlerini daha işlevsel hale getirmişler. Evin yapımında duvar oyuklarındaki 100 mm boşluğu 300 mm olacak şekilde yapmışlar. Yalıtım malzemesi olarak da taş yünü ve keçeden yararlanılmış. Evin ısınma ve sıcak su ihtiyacı için ise güneş panellerinden ve arka kazanlı bir odun sobasından faydalanılmış.

https://www.homebuilding.co.uk/ Simon Maxwell

Estetik ve sürdürülebilirliği aynı noktada buluşturan bu evde her şey doğaya dost şekilde yapılmış. Evin yapımında oldukça güçlü olan çapraz lamine ahşap panellerden yararlanılmış. Bu paneller dışarıdan 140 mm üstün ısı yalıtımlı levhaları, havalandırma membranı ve işlenmemiş sedir kaplaması ile sarılmış. Yalıtımda büyük kolaylık sağlayan panellerin dışında ısı kaynaklı hava pompası ve MVHR sistemi de kullanılmış.

https://www.homebuilding.co.uk/ David Barbour

Passivhaus standartlarına tamamen uyan bu ev modifiye bir şekilde üretilmiş. Yüksek düzeyde hava geçirmezliğe sahip SIP panellerin kullanıldığı evde, yerden ısıtma ve MVHR’li havalandırma sisteminden yararlanılmış.

https://www.homebuilding.co.uk/ Simon Maxwell

110 m2’lik bu ev enerji tasarrufunda had safhaya ulaşmış. Evde ne mi kullanılmış? SIP panelleri, çatı pencereleri için dörtlü diğer yerler için üçlü camlı pencereler, güneş panelleri ve bağımsız bir ısı pompası.

Şimdilik modellerimiz bu kadar. Umarız doğaya minimum seviyede zarar vereceğimiz bir yaşam şekline ulaşabiliriz.

Yorum yapın