Bağ Evi Yapımı: Gerekli Şartlar ve Farklı Modeller

Bağ evi yapmayı düşünenler! Bugünkü yazımızda da sizin için detaylı bir araştırma yaptık. Öncelikle bağ evi yapım aşamalarından ve bağ evi yapmak için gerekli şartlardan bahsedeceğiz. Sonra da size ilham verebilecek modeller sunacağız.

Hazırsanız başlayalım.

Bağ Evi Yapma Şartları Neler?

Bağ evi diye nitelendirdiğimiz yapı genel olarak bağ sahiplerinin bağ yakınlarına inşa ettikleri evler. Ülkemizde sıklıkla Kapadokya, Denizli ve Trakya taraflarında görülen bağ evleri son yıllarda hobi evi ya da yayla evi olarak birçok kişinin ilgisini çekiyor.

Günümüzde kafa dinlemelik bir yer haline gelen bağ evleri, tarlası olan birçok kişinin aklında da yer ediniyor. Ama burada unutulmaması gereken bir şey var: Tarlaya bağ evi yapmak için gereken şartlar!!!

Peki Nedir Bu Şartlar?

Öncelikle bağ evinizi imara açık bir arsanıza yapıyorsanız sorun yok. Bilindik müstakil ev yapım sürecini yaşayarak evinize kavuşabilirsiniz. Ama bağ evini tarım arazinize yapacaksanız işin rengi değişiyor!

Tarlaya bağ evi yapmak istiyorsanız ilk olarak gözünüz Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu’nda olmalı! Bu kanunla belirtilen izinler dahilinde hareket ederek bağ evinizi yapmalısınız. Bu kanuna göre şunlara dikkat etmelisiniz:

  • Ev için tarladaki alanın yüzde 5’ini kullanmak,
  • Yolun, parsel sınırlarına 5 metreden daha fazla yaklaşmaması,
  • Tarım alanlarının toplamının 250 m2’yi geçmemiş olması,
  • Yapılacak evin 50 m2 olması ve 2 katı geçmemesi.

Bağ Evi Yapımı: Gerekli İzinler ve Süreç

Bağ evi için gerekli şartları sağladıktan sonra işin izin kısmına geliyor sıra. Her yapıda olduğu gibi bağ evinde de ruhsata ihtiyacınız var.

Bağ evi yapmak için imar izni alırken evin yapılacağı yer belediye sınırlarında ise belediyelerden değilse İl Özel İdare’den izin almanız gerekir.

İmar izni alırken gerekli şartlara uygun olarak projenizi oluşturmalısınız. Taş ev mi olacak, ahşap mı ya da diğer yapılar mı? Buna karar verdikten sonra projenizi mimara onaylatıp bürokratik süreç için bekleyebilirsiniz.

“Aradığım İşte Bu” Diyebileceğiniz Bağ Evi Modelleri

Bağ evi yapımına dair gerekli bilgileri verdik sanırım! O zaman biraz da örnek sunalım…

Bağ evi modelleri
Bağ evi modelleri
Bağ evi modelleri
Bağ evi modelleri
Bağ evi modelleri
Bağ evi modelleri
Bağ evi modelleri

“Bağ Evi Yapımı: Gerekli Şartlar ve Farklı Modeller” üzerine bir yorum

Yorum yapın