Müstakil Ev Hikayeleri: Tuba Hanım’ın 50 Metrekarelik Prefabrik Evi!

Müstakil ev sahibi olma hayali kuranlar! Bu yolda sizinle aynı heyecanı daha önceden yaşamış kişilerin fikirlerinin size ilaç gibi geleceğini düşündük. Bu yüzden de müstakil ev hikayelerine yer vermeye karar verdik.

İlk konuğumuz Antalya’dan Tuba Hanım. Kendisi 40 yaşında bir sınıf öğretmeni, eşi de dalgıç. Çiftimiz uzun yıllar Ankara’da yaşamış. Bir süre sonra denize özlemleri artmaya başlayınca Antalya’ya taşınma kararı almışlar. İlk etapta Antalya’nın merkezinde başlayan yeni hayat, bir noktadan sonra yerini daha sakin bir ilçede, kendi evlerine bırakmış.

Ev sahiplerimizi kısaca tanıdıysak şimdi de sizler adına biz soruları soralım, Tuba Hanım da yanıtlasın.

Evin dış cephesi…

Müstakil ev sahibi olma serüveni nasıl başladı?

Ankara’dan, Antalya’ya taşındıktan sonra 3 yıl Antalya merkezde ikamet ettik. Orada çocuğumuz dünyaya geldi ve daha yorucu bir tempo başladı. Çünkü okulum evimize çok uzaktı, eşim de özel sektörde çalışıyordu. Yollar, trafik, büyük şehrin kaosu bizi germeye başladı. Sonra dedik ki küçük bir yerde yaşam daha kolay olur. Küçük bir ilçeye taşındık, fakat kiralar giderek artıyordu. Bu yüzden artık kendi yaşam alanımız olsun istedik ancak ev almak giderek imkansızlaşıyordu. Sonra dedik ki kiralık bir arsa bulsak ve tiny house tarzı bir şeyler yapsak. Yeter ki bizim evimiz olsun m2 hiç önemli değil. Yıllarca bize ev 3+1 olmalı ,şu kadar eşyan olmalı gibi şeyler empoze edildi. Halbuki dedelerimiz, ninelerimiz 2 göz evde 7-8 çocuk büyütmüşler. Az aslında çoktur felsefesini benimsemeye başladık. Biz arsa ararken karşımıza bir arsa çıktı, hem de satılık fiyatı da uygun kredi çekip ne var ne yok ortaya koyup aldık burayı ve müstakil ev maceramız başladı.

Müstakil evinize dair detayları öğrenebilir miyiz?

Arsamız küçük olduğu için 50 m2 prefabrik bir ev yaptık .Evimiz 2+1 şeklinde Amerikan mutfak, salon, yatak odası ,çocuk odası ve banyo! Evimizde yaz-kış yaşıyoruz, zaten başka bir evimiz yok. Bu nedenle yalıtıma önem verdik. Çelik ayaklar üzerinde su basmanı olmayan çelik konstrüksiyon bir ev. Dışı boardex kaplı arada cam elyaf var, iç kısmı betopan ve kartonpiyer. Evimiz soba ile ısınıyor. Akdeniz İklimi olduğu için sıcacık oluyor. Yazları da klima ile serinliyoruz. Hazır ev değil, burada bir firmayla anlaştık ki bir sorun olduğunda muhattabımız olsun. Konteyner evler karbon salınımı yaptığı için düşünmedik. Ucuz olsun diye başka yerlerdeki firmaları değerlendirmedik.

Müstakil eviniz size ne kadara mal oldu?

Arsayla birlikte 2 yıl önce 300 bin TL’ye mal oldu ancak bahçe düzenlemesi ,su deposu gibi artı maliyetler oluyor hala tabi ki! Çelik kısmını biraz daha sık koydurduk, kapılar sürgülü olsun dedik yer kazanımı açısından. Yani extra şeyler biraz daha artırıyor.

Evin verandası…

Müstakil ev yapım sürecinde yaşadığınız zorluklar ve bununla başa çıkma yöntemlerinizden kısaca bahseder misiniz?

Ev yapım sürecinde her ayrıntıyı firmaya belirtin. Mutlaka her aşamasında yanlarında olun. Çünkü sonra geri dönüşü olmayan şeyler oluyor. Hiç müstakil ev deneyimimiz olmadığı için ilk zamanlar acemiydik özellikle bahçe çamur oluyordu sürekli. Çatı yalıtımı çok önemli şiddetli yağmurda su sızıntısı olabilir. Eşim çok dikkat etti bunlara…

Müstakil ev yapacaklara “bunu mutlaka unutma” diyebileceğiniz tavsiyeler neler?

Eviniz her detayını, nasıl olacağını önceden kağıt üzerinde mutlaka planlayın. Birkaç firma ile görüşün. Muhattap alacağınız ,sonrasında bir sorun olduğunda ilgilenebilecek güvenilir firmalar seçin. Mümkünse bir çalışma ekibi olsun .Ucuz olacak diye bir yeri başka ustaya, öbür yeri başka ustaya yaptırmayın. Güven çok önemli.

Evin salonu….

Son olarak eklemek istedikleriniz varsa duymak isteriz…

Müstakil ev mutluluktur. Apartmanda, rezidansta, sitede yaşadım hiç birinde bu huzur yoktu. Benim alanım, benim kurallarım. İstediğim hayvanı beslerim, çocuğum istediği gibi bahçede oynar. Halımı da çırparım ,çamaşırımı da asarım. Rezidansların katı kuralları bize göre değil.

Evin Amerikan mutfağı…

Tavuklarımız var ve ekeceğimiz küçük bir alanımız var .Bahçende yetiştirdiğin sebzelerden ve kümesindeki yumurtadan yemek bu yüzyılda paha biçilemez! Evinizin m2 hiç önemli değil yaşam bahçede çünkü

Özellikle pandemi döneminde sokağa çıkma yasaklarını hiç anlamadık desem yeridir. Fazla alana ve fazla eşyaya gerek yok, misafiriniz de gelse mutlaka bir çözüm buluyorsunuz. Misafir gelip bizde kalacak diye kendinizi kredilere, eşyalara adamayın. Allah evi olmayan herkese nasip etsin. Sağlık olsun sevdiklerinizle yaşayın m2’nin önemi yok.

Evin yatak odası...
Evin çocuk odası…
Evin banyosu…

Sorusu olanlar ev sahibimize @kucukk_ev Instagram hesabı üzerinden ulaşabilir.

Yorum yapın