Bir Ustaya İhtiyaç Duymadan Çardak Nasıl Yapılır?

Bahçeli bir evin en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden biri çardak değil mi? Yani bize göre öyle! Çünkü çardak ya da kamelya (kameriye) sayesinde bahçede rahatça vakit geçirebiliyorsunuz. Çayınızı ve kahvenizi güneşten etkilenmeden keyifle içebiliyorsunuz.

Evet çardaklara methiyeler düzdüğümüze göre gelelim asıl konuya: Bir çardağın en kolay şekilde nasıl yapılacağına..

Bu yazımızda çardağın kolay şekilde nasıl yapılacağını anlatacağız. Onun dışında çardak yapmak için izin gerekip gerekmediği konusuna da açıklık getireceğiz.

Hemen başlayalım mı?

Thespruce.com

Çardak Yapmak İçin İzin Gerekir mi?

Çardak yapımının nasıl olacağından önce bu soruya yanıt verelim. Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’ne göre bağımsız alan gibi düzenlenmeyen, yapının ana sistemleriyle bütünleşik olmayan ve bahçe alanının %20’sini geçmeyen çardaklar için ruhsata gerek yok.

Bu tür yapılar Kat Mülkiyeti Kanunu’na tabi olmadığı için bahçenizde istediğiniz zaman inşa edebilirsiniz.

Houzz.com

En Kolay Şekilde Çardak Nasıl Yapılır?

1. Köşelerden Başlayın!

Çardak yapımına başlarken ilk olarak köşe noktalarına gelecek 4 adet direkle işe başlayın. Kullanacağınız direkler istediğiniz ölçülerde olsa da standart ölçü olarak 3.7 m uzunluğunda 10×10 cm kirişler tavsiye edilir.

Bu noktada;

  • Çardak yapmak istediğiniz yere 2,4×2,4 m ölçülerinde bir kare çizin.
  • Karenin tam köşe noktalarından direkler için delikler kazın.
  • Direkleri deliklere hizalayın ve hızlı çimento ile sabitleyin. Çimentonun direk etrafındaki deliğin 2/3’ünü doldurduğundan emin olun.

2. Destek Kirişlerini Monte Edin!

Direkleri deliklere yerleştirdikten sonra destek kirişlerini monte edin. Bu işlemi yaparken yanınızda en az 2 kişi daha bulundurmaya çalışın. Çünkü kirişleri tutmak için yardıma ihtiyacınız olacak.

  • Çardağın kapalı tarafları için 10×10 cm ölçülerinde kirişler kullanın.
  • 2 kiriş arasındaki mesafe, pencere ekleyip eklemediğinize bağlı olacak. Pencere ekliyorsanız, yüksekliklerini ölçün, 3,8 m ekleyin ve bunu destek kirişleri arasındaki mesafe yapın.

3. Pencere İstiyorsanız Pencereleri Ekleyin!

Çardağınızda pencere istiyorsanız 3 duvarın tam ortasına pencereleri yerleştirin. Daha sonra 2,5 x 10,2 cm panoları kullanarak pencere için bir çerçeve oluşturun. Yüksekliğin, pencere ve destek kirişleri arasındaki mesafe ile aynı olmasına dikkat edin!

4. Üst Kirişleri Ayarlayın!

Çardağınızın çatısına başlamanız için en üst bölüm için 4 kirişe daha ihtiyacınız olacak. Bu kirişler, yaklaşık olarak 2,4 m ve 18 cm) uzunluğunda olmalıdır. 4 kirişin her birinin uçlarına 8,9 x 8,9 x 1,9 cm ölçülerinde kare kesin. Kesimler her kirişin aynı tarafında yapılmalıdır. Parçaları bir yap boz gibi birleştirmek için bu kesimleri kullanın,

5. Üst Kirişleri Yerleştirin!

Çardağın üst kirişlerini kestikten sonra bunları birbirine yapıştırın ve ardından kareye ve direklere yerleştirilmiş 1 veya 2 cıvatayı kullanarak direklerin üstüne birleştirin.

6. Çatıya Başlayın!

Çardağınızın çatısı için 5 tane daha 10 x 10 cm ölçülerinde kiriş alın. 1,8 m ve 2,5 cm uzunluğunda 4 kiriş ve 2,4 m ve 18 cm uzunluğunda 1 kiriş seçin. 4 kirişin her birinin bir ucunu 45° açıyla kesin.

Daha sonra, kısa kirişlerin düz tarafını uzun kirişin uçlarına monte edin. Aralarında uzanan 2,4 m, 18 cm kiriş ile birleştirilen 2 üçgen yapın. Duvarların üstüne düz bir şekilde oturmaları gerekeceğinden, 45 derecelik açıları göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun. Cıvataların birbirinden 2,5 cm uzakta olmasına dikkat edin!

Bu işlem tamamlandıktan sonra çatı kirişlerini takın. Çatıyı yerinde tutarak, her iki uçtaki köşe direklerine vidalayın. Cıvatalarınızın çok uzun olmadığından emin olun.

7. Son Dokunuşları Yapın!

Çatı da tamamlandıktan sonra çardağınız için son dokunuşlara geçin. Bu aşamada isterseniz yapınızı boyayın. İstediğiniz çatı kaplama malzemesi ile kaplayın.

Çardağınızda kişiselleştirilmiş dokunuşlar için dilerseniz duvarlara korniş yerleştirip perde takın. Kırlent ve minderlerle de süsleyin.

Yorum yapın