Müstakil Ev Hikayeleri: Berna Hanım’ın Fethiye’deki 150 M2’lik Taş Evi!

Müstakil ev hikayelerini anlatmaya devam ediyoruz. Bugünkü konuğumuz Berna Hanım ve eşi. 2 çocuklarıyla beraber uzun yıllar İzmir’de yaşayan ev sahiplerimiz, doğayla daha çok kucaklaşabilecekleri bir yere ihtiyaç duymuş. Bunun üzerine Fethiye’de köy yaşamına geçiş yapmışlar.

Ev sahiplerimizi kısaca tanıdıysak şimdi de sizler adına biz soruları soralım, Berna Hanım da yanıtlasın.

Evin dış cephesi…

Müstakil ev sahibi olma serüveniniz nasıl başladı?

İzmir’den Fethiye’ye yerleşmemizde ki esas neden, büyük şehrin yaşattığı stres ve kaostu… Çocuklarımızı daha sakin bir yerde yetiştirebilmeyi düşünüyorduk hep. Eşimle beraber ani bir kararla 3 sene önce Fethiye’ye yerleştik. Sonra pandeminin ortaya çıkmasıyla toprağın ne kadar önemli olduğunun bir kez daha farkına vardık ve içinde eski bir taş evin olduğu arsamızı aldık.

Evin kış bahçesi..

Müstakil evinize dair detayları öğrenebilir miyiz?

Arsamızın içinde yaklaşık 60 yaşında olan bir taş ev vardı. Kendi doğal dokusunu bozmadan kendi taşlarını kullanarak restore ettik. Yaklaşık 150 m2, 3+1 bir ev oluştu bize. Mutfağımız en altta eskiden ahır olarak kullanılmış bölümün dönüştürülmesiyle oluştu. Yer kazanımını düşünerek içerden merdiven koymadık üst kata. Mutfak ayrı bir bölüm sanki evden!

Evin mutfağı…

Müstakil eviniz size ne kadara mal oldu?

Evin bitirdiğimiz kısmı 8 ay sürdü. Şimdi yaz döneminden dolayı ara verdik. Aslında biten kısım bizim için daha yarısı. Şu ana kadar 1 milyonu geçti maliyet . Arsa toplam 1300 m2!

Evin oturma odası…

Müstakil ev yapım sürecinde yaşadığınız zorluklar ve bununla başa çıkma yöntemlerinizden kısaca bahseder misiniz?

Evimiz köyün içinde ve eğimli bir arazide olduğu için bizi inşaat aşamasında oldukça zorladı. Nakliye aşamasında zorluklar yaşadık. Her şeye el arabasıyla eski usul taşımalarla çözüm bulundu.

Evin banyosu…

Müstakil ev yapacaklara “bunu mutlaka unutma” diyebileceğiniz tavsiyeler neler?

Projelerini çok iyi araştırıp sağlam firmalarla anlaşmalarını tavsiye ederim. Biz bu konuda şanslıydık. Olası aksaklıklara karşı tesisatların çok iyi projelendirilmesi gerekiyor! Bir de kullanılacak malzemelerin özelliklerini iyi araştırmalarını öneririm.

Evin verandası…

Sorusu olanlar ev sahibimize @antikaruhlubirileri Instagram hesabı üzerinden ulaşabilir.

“Müstakil Ev Hikayeleri: Berna Hanım’ın Fethiye’deki 150 M2’lik Taş Evi!” üzerine bir yorum

  1. Vay be ne güzel yerler Allah Banada nasip etsin dedikçe hep boka sardı benim hayatım. Bu ülkede artık pek ümidim dw kalmadı Açıkcası…

    Cevapla

Yorum yapın