Tarlaya Ev Yapılır Mı? Gerekli İzin ve Belgeler

Tarla olarak adlandırılan bölümler ülkemizde tarım arazisi olarak geçiyor. Durum böyle olunca da bu araziye ev yapmak isteyenleri kısıtlayan birtakım kurallar ortaya çıkıyor.

Biz de, bu yüzden şimdiki yazımızda size bu kurallardan bahsetmemiz gerektiğini düşündük. Tarlaya ya da tarım arazisine ev yapmak için ne yapmanız ve nereye başvurmanız gerektiğinden söz edeceğiz.

Sözü daha fazla uzatmadan başlayalım en iyisi!

Tarlaya Ev Yapmak İçin Gerekli Şartlar

Nereye ev yaparsanız yapın öncelikle imar izninizin olması gerektiğini artık biliyorsunuzdur. İmara açık bir tarım arazisine ya da tarlaya ev yapmak için de ayrıca şu şartları yerine getirmeyi unutmamalısınız:

  • Evin inşaatının, tarla alanının %5’ini geçmemesi,
  • Ev yapılacak bölgenin 250 m2’yi geçmemesi,
  • Zemin ve saçak mesafesi arasında 6,5 metre olması,
  • Yapılacak evin en fazla 50 m2 ve iki katlı olması,
  • Söz konusu tarlanın en az 5.000 m2 olması,
  • Tarlanın yola cephesi olması,
  • Yapılacak evin parsel bitiminden ve yoldan 5 metre uzakta olması.

Bu kuralları kısaca özetlemek gerekirse tarlanıza ya da tarım arazinize ev yapmak istiyorsanız her şeyden önce bu alanın en az 5000 m2 olması gerekiyor. Daha sonra bu 5000 m2’lik alan içerisinden maksimum 250 m2’lik bir bölümü inşaat alanı için ayırabilirsiniz. İnşaat için ayırdığınız alanın da sadece 50 m2’sini ev için kullanabilirsiniz.

Tarlaya Ev Yapmak İçin Nereden İzin Almak Gerekir?

Tarlaya ev yapmak için tarlanın bağlı bulunduğu belediyeye başvurmak gerekir. Bu aşamada tarlanın tapusu, gerekli belgeler ve süreç ile tarla sahibi dışında başkası ilgileniyorsa tarla sahibinin vekaletnamesi istenmektedir.

Belediyeden izin alma faslı yoğunluğa göre 2 hafta ile 1 ay kadar bir süreyi bulabilir. Bu noktada bölgeyi iyi tanıyan bir mimar ile anlaşabilirseniz işlerinizin daha hızlı ilerlemesi muhtemel!

Konu ile ilgili daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız şu yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yorum yapın