Müstakil Ev Hikayeleri: Hatice Hanım’ın Adana’daki Yayla Evi!

Müstakil ev hikayelerinde şimdiki konuğumuz Hatice Hanım. Dekorasyon ve tasarım işleriyle uğraşan ev sahibimiz, doğaya aşık biri. Bu yüzden, zamanını ikiye bölmüş. Hafta içi şehir merkezindeki evinde işleriyle uğraşıyor. Hafta sonu gelince de ailesiyle birlikte yayla evine gidip kafa dinliyor.

Hatice Hanım hakkında kısaca bilgi sahibi olduysanız şimdi diğer detayları da ondan duyalım…

Evin dış cephesi…

Müstakil ev sahibi olma serüveniniz nasıl başladı?

Şehrin gürültüsünden uzak, doğayla baş başa kalabileceğim, kitabımı huzurla okuyabileceğim bir evim olsun istedim. Bu noktada da ailemi köy evimiz için ikna ettim. Bu süreçte işimin zor olacağını biliyordum ama sonuç için hiç yılmadım. Her detay ile bizzat uğraşarak, işin içine anıları katarak hareket ettim. Annemin, kayınvalidemin yadigarlarını bu evime taşıyarak bütün alanı yaşanacak hale getirdim. Evin peyzaj dışında bir eksiği kalmadı. Onu da bilerek zamana yaydım, çünkü içime sinerek hallolmasını istiyorum.

Evin bahçesi…
Evin bahçesi…

Müstakil evinize dair detayları öğrenebilir miyiz?

Evimiz bahçe ile birlikte yaklaşık olarak 500 metrekare. Ama biz evi yaparken evin yapısını küçük tutup alanın çoğunu bahçeye ayırdık. Buradaki amacımız da çocukların rahatça oyun oynayabileceği, gerektiğinde bir şeyler yetiştirebileceğimiz bir alanın bize kalması! Bahçede çocuklar için küçük bir oyun parkı oluşturduk. Evin planına gelince iki katlı ve geniş verandalı şekilde tasarladık. Evin üst katı ailenin kullanımına ayrıldı. Alt kat ise gelen misafirlerin ev sahiplerinden bağımsız yaşayabilmeleri adına küçük bir mutfağı, yatak odası ve banyoları içinde barındırdı.

Evin mutfağı…
Evin mutfağı…

Müstakil eviniz size ne kadara mal oldu?

Aslında ilk bu yola çıkarken küçük bir ev olsun deyip kafamızda 70 bin gibi bir rakam düşündük. Ama işler hiç de öyle düşündüğümüz gibi olmadı. Ben kapı kulplarından diğer küçük detaylara kadar her şeyde titiz davrandığım için evin bize maliyeti 350 bin TL oldu.

Evin salonu…
Evin koridoru…

Müstakil ev yapım sürecinde yaşadığınız zorluklar ve bununla başa çıkma yöntemlerinizden kısaca bahseder misiniz?

Arazimiz eğimli olduğu için ilk etapta zorluk yaşadık. Ama daha sonra zaten bahçeyi geniş tutmak istediğimiz için bu sorunu ortadan kaldırdık. Bir de en baştan maliyet hesabını detaylı yapmadık.

Evin yatak odası…
Evin yatak odası…

Müstakil ev yapacaklara “bunu mutlaka unutma” diyebileceğiniz tavsiyeler neler?

Evimiz bizim özelimiz, huzur mabedimiz. Bu yüzden evinizi yaparken her detayın içinize sinmesine dikkat edin. İşleri çok hızlıya getirmek çözüm değil. Önemli olan her şeyin tam istediğiniz gibi olması. Bir de bir şeyler moda diye onu seçmeyin. Gerçekten size hitap edip etmediğine bakın. Çünkü daha sonra değiştirmek istediğinizde ekstra masraflar ortaya çıkarırsınız.

Evin banyosu…

Sorusu olanlar ev sahibimize @haticenin_dunyasi.hk Instagram hesabı üzerinden ulaşabilirler.

Yorum yapın