Müstakil Ev Hikayeleri: Ahşabı Çok Seven 100 M2’lik Bir Ev!

Müstakil ev hikayelerinin bugünkü konuğu Kaplan ailesi. Kocaeli’de yaşayan ailemiz 4 kişilik çekirdek bir aile!

Teniz antrenörü olan Buket Hanım ve makina operatörü olan Tuğrul bey pandemi başlamadan önce sakin bir hayatın hayallerini kurmaya başlamış. Pandemi başlayınca da almışlar iki çocuğunu ve şehirden kaçış macerasını başlatmışlar.

Ev sahiplerimiz hakkında kısaca bilgi sahibi olduysanız şimdi diğer detayları da onlardan duyalım…

Kaplan ailesi…
Evin dış cephesi…
Evin havuzu…
Evin bahçesi…

Müstakil ev sahibi olma serüveniniz nasıl başladı?

Şehirden kaçma isteğimiz ne zamandır vardı. Şartlar uygun olduğunda da pandemi döneminde şehirden kaçış hikayemiz başladı. Her ne kadar arada şehirde yaşamak zorunda olsak da köyde istediğimiz gibi bir yuva kurduk.

Evin mutfağı…
Evin mutfağı…
Evin mutfağı…
Evin mutfağı…

Müstakil evinize dair detayları öğrenebilir miyiz?

Köy evimizi tamamen ahşaptan yaptık. İç tasarımda da mutfak tezgahı ,masa, merdiven hepsinin yapımında masif ahşap kullanıldı. Evimiz köy evi olduğundan eskiye dönük daha çok vintage ayrıntılar kullandık. Perdelerimizi eski kanaviçe yastıklarından kendimiz tasarladık diktik. Bahçemize küçük bir köy fırını yaptık ekmeğimizi, güveçte yemeğimizi yapıyoruz. 100 metrekare bir yaşam alanı mevcut. İki katlı, alt katta mutfak ve salon. Üst katta çatı katı, çocuk odası ve yatak odası var. Bunun dışında bir balkonumuz ve kendimizce düzenlediğimiz bahçemiz var. Son olarak bir havuz yaptık hepsinin mimari ve yapım aşamasında kendimiz yer aldık.

Ahşap merdivenler…
Evin üst katı…
Evin üst katı…

Müstakil eviniz size ne kadara mal oldu?

Yaklaşık 200 bin TL evimizin maliyeti, fakat mobilya vs eksiklerimiz var. Bu onlar haricinde rakamlar. Tabi biz pandemi başlamadan önce her şeye giriştiğimiz için biraz daha makul oldu.

Evin çocuk odası…
Evin çocuk odası…

Müstakil ev yapım sürecinde yaşadığınız zorluklar ve bununla başa çıkma yöntemlerinizden kısaca bahseder misiniz?

Aslında çok zorluk yaşamadık yapım aşamasında. Öncesinde bizim burada bir barakamız vardı onu yıkıp yeniden yaptık. İşlerimiz genel olarak yolunda gitti.

Evin yatak odası…

Müstakil ev yapacaklara “bunu mutlaka unutma” diyebileceğiniz tavsiyeler neler?

Evimizde ahşabı çok kullandık ama bu da pahalı bir malzeme olduğu için kendimize göre çözümler bulduk. Örneğin mutfak tezgahını firmalara yaptırmak yerine ham masif ahşap alıp kendimiz işlemden geçirip o hale getirdik. Böylece daha ekonomik oldu. Bunu tavsiye olarak verebilirim. Ayrıca havuz yapacaklara tavsiyem, sağında solunda ceviz ağacı vs varsa uzak dursunlar biz çok pişman olduk. Son bir tavsiyem de, biz çatıyı yaparken ısı yalıtımı unuttuğumuz için içten yaptık. Ev yapacaklar bunu mutlaka unutmasınlar!

Köy fırını…

Sorusu olanlar ev sahibimize @kaplantinyhouse Instagram hesabı üzerinden ulaşabilirler.

Yorum yapın