Müstakil Ev Hikayeleri: Elif Hanım’ın Şile’deki Köy Evi!

Müstakil ev hikayelerinin bugünkü konuğu Elif Hanım ve ailesi. @elifinpastaevii isimli butik pastacılık Instagram sayfasını yöneten Elif Hanım, özel günleri lezzetli pastalarıyla renklendiriyor. İtfaiyeci olan eşi ile birlikte ata yadigarı köy evini yenileyen ev sahiplerimiz, neredeyse her yeri sil baştan yapmış.

Kısaca ev sahibimizi tanıdıysak gelin şimdi de evimize dair detaylara kulak verelim.

Evin dış cephesi
Evin girişi
Evin verandası
Evin verandası

Müstakil ev sahibi olma serüveniniz nasıl başladı?

Biz aslında bu evi daha çocukların okulu ve işlerden ötürü yazın kullanabiliyoruz. Evimiz Şile’de babadan kalma bir yer. Yaklaşık 20 yıllık mazisi olan eve bu yıl tadilat yapıp yerleştik. Üç katlı evin üst katı dışında her yeri neredeyse yeniden yaptık. Evin verandası da bizimle birlikte eve dahil oldu.

Evin mutfağı
Evin mutfağı
Evin mutfağı

Müstakil evinize dair detayları öğrenebilir miyiz?

Arsamız 400 metre kare, küçük bir bahçemiz var. Evimiz 20 yıllık üç katlı betonarme ev. Bodrumda bir oda, orta katta 2 oda, mutfak ve salon var. En çok kullandığımız orta kat 70 metrekarelik bir alan. Teras kat var ama orayı şimdilik kullanmıyoruz. Biz eve girdikten sonra oluşturduğumuz verandamız 30 metre karelik. Burada alandan tasarruf etmek için bodrum kattaki odanın merdivenlerini verandadan indirdik.

Evin antresi
Evin antresi
Evin salonu
Evin salonu

Müstakil eviniz size ne kadara mal oldu?

Evin kaba inşaatı zaten daha önceden vardı. Biz tadilat yaptık ve bu yaklaşık olarak 250 bin TL’ye mal oldu. Bu maliyete eşyalar ve veranda dahil. Ama dış cephe ve bahçe peyzajı henüz yapılmadı.

Müstakil ev yapım sürecinde yaşadığınız zorluklar ve bununla başa çıkma yöntemlerinizden kısaca bahseder misiniz?

Müstakil ev yapma niyetinde olanlar, eğer bizim gibi bir mimarla çalışmayıp kendileri yaptıracaklarsa ustaları çok iyi seçsinler. Her şeyi en ince ayrıntısına kadar tekrar tekrar söylemek gerekiyor. Gerektiğinde gidip -hatta sık sık- kontrol etmek gerekiyor. Çünkü bazı şeyleri kafalarına göre yapabiliyorlar. Malzemelerin en iyisini seçsinler maliyet düşük olacak diye ucuza kaçmasınlar. Tüm planı kafalarında tasarlayıp ölçüp biçip çizip öyle başlasınlar . Aceleye getirmesinler. Ayrıca eşler arası uyum da çok önemli. Fikir ayrılıklarında ustalardan önce birbirlerini ikna etmeleri gerekiyor . Ortak karar vermeleri gerekiyor ki ustalar da kararlı olduğunuzu anlasın.

Evin dış kapısı

Müstakil ev yapacaklara “bunu mutlaka unutma” diyebileceğiniz tavsiyeler neler?

Müstakil evlerde mutlaka camların büyük yapılması gerekir bana göre. Güneşi ve manzarayı içeri almalarını öneriyorum. Mutfağı da ışık alan bir yere konumlandırmakta fayda var. Müstakil evler konusunda verebileceğim bir diğer tavsiye de ısı yalıtımı ile ilgili. Isı yalıtımını çok iyi yaptırmayı sakın unutmasınlar. Genelde etrafta fazla ev olmadığı için rüzgar alıyor müstakil evler ve çok soğuk olabiliyor. Biz yerden ısıtma tercih etmedik. Ama eğer tercih edeceklerse mutlaka yerlere parke değil seramik döşetsinler. Isıyı daha fazla geçiriyor. Bir de pvc yaptırırken kesinlikle sineklikleri unutmasınlar.

Evin verandası

Eklemek istedikleriniz varsa belirtebilirsiniz?

Söyleyeceklerim bu kadar . Dekorasyon her zaman değişir. Eşyalar eskir yenisi alınır. Ama evin içine kullandığımız ana malzeme kaliteli olsun. Her zaman tadilat yaptırmak mümkün olmuyor çünkü. Soru sormak isteyenlere bilgim dahilinde her zaman yardımcı olurum

Sorusu olanlar ev sahibimize @elifinkoyevi hesabından ulaşabilirler.

Yorum yapın